Jeff Bezos zwiększa swoje zobowiązanie do inwestycji w mięso roślinne do 100 milionów dolarów

Fundusz Ziemi Jeffa Bezosa inwestuje w alternatywne mięso.

Jeff Bezos zwiększył finansowanie rozwoju mięsa roślinnego i alternatywnego z 60 milionów USD do 100 milionów USD poprzez swój Fundusz Ziemi Bezosa.

Fundusz Ziemi Bezosa ma na celu otwarcie szeregu „Centrów Bezosa dla Zrównoważonego Białka”, które mają pomóc w przezwyciężeniu głównych barier technologicznych w produkcji alternatywnego białka, takich jak jakość, koszt i zawartość odżywcza.

Pod koniec maja Fundusz Ziemi ogłosił, że Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej (NC State) będzie pierwszą lokalizacją dla Centrum Bezosa.

Przyznał on NC State 30 milionów dolarów na pięć lat, aby stworzyć otwarty dostęp do „centrum biomanuafaktury białek dietetycznych, które są przyjazne dla środowiska, zdrowe, smaczne i przystępne cenowo”, głównie roślinnego, precyzyjnie fermentowanego i hodowanego mięsa.

„Produkcja żywności jest drugim co do wielkości źródłem emisji gazów cieplarnianych, dlatego konieczne jest, abyśmy znaleźli sposoby na wyżywienie rosnącej populacji bez degradacji planety” – powiedział prezes i CEO Funduszu Ziemi, Andrew Steer. „Zrównoważone białko ma ogromny potencjał, ale potrzebne są dalsze badania, aby obniżyć jego cenę i poprawić smak oraz teksturę.”

Fundusz Ziemi Bezosa teraz wszechobecny w sektorze klimatycznym

Bezos założył Fundusz Ziemi w 2020 roku jako część publicznego zobowiązania do walki z kryzysem klimatycznym, w tym ogólne zobowiązanie do przekazania 10 miliardów dolarów do końca dekady. Specjalnie zadeklarował co najmniej 1 miliard z tej sumy na transformację żywności, a zwiększona inwestycja w wysokości 100 milionów dolarów (wcześniej 60 milionów) jest częścią tego ogólnego zobowiązania.

Fundusz Ziemi szybko stał się głównym źródłem finansowania dla organizacji skoncentrowanych na klimacie wszelkiego rodzaju, w tym Science Based Targets Initiative (SBTi), światowego lidera w ocenie celów klimatycznych korporacji. Nagłe i szerokie zaangażowanie Funduszu Ziemi w sektorze stało się źródłem zarówno radości, jak i krytyki.

W maju, na corocznej gali Conservation International w Nowym Jorku, Bezos i jego narzeczona Lauren Sánchez zostali uhonorowani nagrodą globalnego wizjonera. Tymczasem SBTi niespodziewanie ogłosiła, że firmy oceniane mogą korzystać z kompensacji emisji w celu spełnienia swoich zobowiązań, podejście popierane przez głównego finansowego wspierającego, Fundusz Ziemi Bezosa.

Chociaż niektórzy uważają, że kompensacje emisji mają swoje miejsce w walce z kryzysem klimatycznym, powszechną krytyką jest to, że korporacje takie jak Amazon Bezosa – znana ze swojego wpływu na środowisko, złego traktowania pracowników, unikania podatków i braku polityki dotyczącej testów na zwierzętach – mogą ich używać, aby uniknąć trudnych cięć emisji.

W rozmowie z Guardian, starszy doradca globalnej polityki energetycznej Climate Action Network International, dr Stephan Singer, zauważył, że projekty Funduszu Ziemi są „ładne”, ale „kosmetyczne”.