Badanie wykazało, że wegańska żywność ultraprzetworzona nie zwiększa ryzyka wielu chorób Ważne międzynarodowe badanie wykazało, że roślinne zamienniki mięsa nie są związane ze zwiększonym ryzykiem raka, chorób serca oraz cukrzycy typu 2.

Badanie, w którym wzięło udział 266 666 uczestników, nie wykazało związku między ultraprzetworzoną żywnością wegańską a tymi chorobami. W przeciwieństwie do tego, regularne spożywanie ultraprzetworzonego mięsa i napojów słodzonych cukrem było znacząco związane z wszystkimi trzema chorobami.

weganskie-wedliny-xyz

Badanie badało związek między multimorbidnością – równoczesnym występowaniem dwóch lub więcej przewlekłych schorzeń, takich jak rak i choroby serca, a różnymi rodzajami ultraprzetworzonej żywności. Badacze stwierdzili, że ultraprzetworzone roślinne zamienniki „nie były związane z ryzykiem multimorbidności”.

Uczestnicy pochodzili z siedmiu krajów europejskich, w tym z Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Badacze rekrutowali uczestników w latach 1992–2000, a następnie kontaktowali się z nimi co trzy do cztery lata, aby uzyskać informacje o wystąpieniu jakichkolwiek poważnych chorób.

Badanie zostało opublikowane w zeszłym tygodniu w The Lancet. Uważa się, że jest to pierwsze badanie testujące implikacje chorobowe ultraprzetworzonej żywności (UPF) w kontekście multimorbidności w różnych krajach i z długoterminowym obserwowaniem.

Co to są ultraprzetworzone produkty spożywcze? UPF to produkty spożywcze, które przeszły przemysłową obróbkę, aby dodać substancje takie jak emulgatory czy barwniki. Do typowych przykładów należą przemysłowe pieczywo, gotowe posiłki, płatki śniadaniowe oraz mięsa, takie jak kiełbasy i szynka.

Wcześniejsze badania czasami traktowały UPF jako jednolitą grupę – i synonim niezdrowej żywności.

Jednak nowe badanie dodało więcej niuansów do tej etykiety. Pokazuje, że ogólna kategoria niekoniecznie oznacza wyższe ryzyko wielu chorób.

Produkty pochodzenia zwierzęcego związane z chorobami Wyniki badania są sprzeczne z oporem przemysłu mięsnego przeciwko ultraprzetworzonej żywności roślinnej.

„Najbardziej znaczące były związki dla produktów pochodzenia zwierzęcego oraz sztucznie słodzonych napojów,” napisali badacze.

W przeciwieństwie do tego, „inne podgrupy, takie jak ultraprzetworzone pieczywo i płatki śniadaniowe lub roślinne zamienniki, nie były związane z ryzykiem (multimorbidności).”

Zbilansowana dieta roślinna przynosi szereg korzyści zdrowotnych Zdjęcie artystyczne ultraprzetworzonego roślinnego burgera, Adobe Stock Zbilansowana dieta roślinna pozostaje najlepszą opcją